Лидерство…какво още да се каже по темата? Част Трета
В последната статия, посветена на лидерството ще се спрем на една относително нова теория - Лидерство, базирано на Емоционална Интелигентност (EI Based Leadership –Goleman et al).
Следвайки линковете по-долу можете да прочетете първите две части:
Level 5 leadership- J.C.Collins - Част Втора
The great man theory of leadership - Част Първа
Концепцията за Емоционална Интелигентност (ЕИ) е сравнително млада и нейното пренасяне върху HR практиките предлага доста вълнуващи възможности за развитие на човешкият капитал. Разбира се, и за развитието на лидерските качества. Като използват за изходна точка концепцията на Bass (transformational leadership), Goleman, Caruso и колеги създават модел за лидерство чрез ЕИ. Концепцията описва както няколко стила, така и множество компетенции, свързани с поведения асоцииран с дименсиите на ЕИ.
Авторите описват 6 стила - Visionary, Coaching, Affiliative, Democratic, Pacesetting, Commanding. Смятаме, че при превода ще се загуби много от контекста, който носят имената им и поради тази причина предпочетохме да оставим на английски. Като сполучливо използват сравнението между музикален оркестър, където всеки инструмент има свой характеристики, своя тоналност и обединени заедно под ръководството на диригента, могат да изсвирят една мелодия по перфектен начин, Goleman и екипът му описват влиянието на всеки един от стиловете върху това:
- Как изгражда връзки в екипа
- Как влияе на организационният климат
- В кои ситуации води до ефективност на представянето
- Коя от компетенциите на ЕИ е „водещата му страна“
Разбира се, като толкова скорошно създадена, тази теория все още чака своите емпирични доказателства и инструменти за практическо приложение, но като знаем скоростта, с която теорията за ЕИ се развива, нищо чудно да се събудим утре и някъде вече да има създадени и въпросници за установяване на стиловете, както и методики за развиване на уменията.
Приложимост в практиката:
Несъмнено концепцията за ЕИ като цяло има сериозна приложимост в HR практиките. В тази си част теорията за лидерство чрез ЕИ е важна част от усилията, които се полагат последните години, за да се навакса в толкова важната работа с емоционалната страна на човешкия ресурс- нещо, за което тепърва все повече ще се говори, пише и коментира.
Ние със сигурност вярваме в практическата приложимост на концепцията, а липсата на системно описани техники за развитието на ЕИ лидери по-скоро ни амбицира, отколкото да ни обезкуражава. В края на краищата една от основните поуки от работата с ЕИ е, че отговорите седят извън зоната на комфорта, а откриването им е свързано с известна доза емоционално страдание и дискомфорт.
На края, за трети последен път ви насърчаваме да се включите в дискусията, като ви задаваме въпроса:
КОЙ СА ВАШИТЕ ЛЮБИМИ ТЕОРИИ ЗА ЛИДЕРСТВО?
Екипът на HR Support